Schedule

September 21-25, 2022
Ottawa, Canada

Looking for the TAC schedule? It’s over here!

 

Legend
📽️ Film screening       💬 Talk       🎉 Party      🧑‍💻 Workshop       🖼️ Exhibit       ⭐ Gala      🔒 Passholders only

Click on the event name to learn more!

 

Wednesday, September 21

📽️ Silver Bird and Rainbow Fish
7:00 PM
ByTowne


📽️ Opening Ceremony + Short Film Competition 1
9:15 PM
ByTowne


🎉 Opening Night Party 🔒
11:00 PM
Heart & Crown Byward Market

 

Thursday, September 22

💬 Meet the Filmmakers: Short Film Competition 1
9:30 AM
Arts Court: Club SAW


📽️ Special Delivery: The Films of John Weldon
11:00 AM
OAG: Alma Duncan

📽️ VR @ OIAF
11:00 AM – 9:00 PM
Arts Court: ODD Box, Studio B

📽️ Khamsa – the Well of Oblivion
11:00 AM
ByTowne


📽️ World Panorama
1:00 PM
OAG: Alma Duncan

📽️ Dozens of Norths
1:00 PM
ByTowne

💬 NFTs for Artists
1:00 PM
Arts Court: Theatre


📽️ Short Film Competition 2
3:00 PM
ByTowne

📽️ Contemporary Chilean Animation
3:00 PM
OAG: Alma Duncan


🍸 The Animation Guild (TAG) Happy Hour Mixer 🔒
4:30 PM
OAG: Chez Ani


📽️ Canadian Panorama
5:00 PM
OAG: Alma Duncan

📽️ Perlimps
5:00 PM
ByTowne

📽️ Theodore Ushev: Unseen Connections
5:00 PM
Arts Court: Theatre


📽️ The Island 
7:00 PM
ByTowne

📽️ All Alone Except for Everyone: The Films of Jonni Phillips
7:00 PM
OAG: Alma Duncan

📽️ Amy Kravitz: Honorary President Retrospective
7:00 PM
Arts Court: Theatre


📽️ Animated Series Competition
9:00 PM
OAG: Alma Duncan

📽️ Short Film Competition 3
9:15 PM
ByTowne


🎉 Salon des Refusés 🔒
11:00 PM
Arts Court: Club SAW

 

Friday, September 23

💬 Meet the Filmmakers: Short Film Competition 2
9:30 AM
Arts Court: Club SAW


💬 Artist Talk: Hugo Covarrubias 🔒
10:30 AM
Château Laurier


📽️ Short Film Competition 4
11:00 AM
ByTowne

📽️ VR @ OIAF
11:00 AM – 9:00 PM
Arts Court: ODD Box, Studio B


💬 Meet the Festivals 🔒
11:30 AM
Château Laurier


🎉 Animators’ Picnic 🔒
12:30 PM
Strathcona Park


📽️ World Panorama
3:00 PM
ByTowne

📽️ Amy Kravitz: Honorary President Retrospective
3:00 PM
OAG: Alma Duncan

📽️ Animated Series Competition
3:00 PM
Arts Court: Theatre


🍸 LatinX in Animation (LXiA) Happy Hour Mixer 🔒
4:30 PM
OAG: Chez Ani


📽️ Barber Westchester
5:00 PM
ByTowne

📽️ Canadian Student Competition
5:00 PM
OAG: Alma Duncan

📽️ I Forgot to Remember to Forget: The Films of Marko Tadic
5:00 PM
Arts Court: Theatre


📽️ All Alone Except for Everyone: The Films of Jonni Phillips
7:00 PM
Arts Court: Theatre

📽️ Canadian Panorama
7:00 PM
OAG: Alma Duncan

📽️ Unicorn Wars
7:15 PM
ByTowne


📽️ Short Film Competition 5
9:15 PM
ByTowne

📽️ World Student Panorama
9:15 PM
Arts Court: Theatre

📽️ Silver Bird and Rainbow Fish
9:15 PM
OAG: Alma Duncan


🎉 Care Bears 40th Anniversary Party 🔒
11:00 PM
Arts Court: Club SAW

 

Saturday, September 24

OIAF Animation Exposé Fair
9:00 AM – 4:30 PM
NAC


📽️ Animation for Young Audiences, Ages 3+
9:30 AM
OAG: Alma Duncan

💬 Meet the Filmmakers: Short Film Competition 3
9:30 AM
Arts Court: Club SAW


💬 Netflix Animation Presents: Breaking Into Animation
10:00 AM
NAC: Canada Room


📽️ Animation for Young Audiences, Ages 7+
11:00 AM
OAG: Alma Duncan

💬 Meet the Filmmakers: Short Film Competition 4
11:00 AM
Arts Court: Club SAW

📽️ VR @ OIAF
11:00 AM- 9:00 PM
Arts Court: ODD Box, Studio B

📽️ Khamsa
11:00 AM
ByTowne

🧑‍💻 Drawing and Painting in Harmony (Professionals)
11:00 AM
OAG: 2201 @ LabO

📽️ Special Delivery: The Films of John Weldon
11:00 AM
Arts Court: Theatre


💬 Sneak Preview: We Lost Our Human
11:30 AM
NAC: Canada Room


📽️ I Forgot to Remember to Forget: The Films of Marko Tadic
1:00 PM
Arts Court: Theatre

📽️ Perlimps
1:00 PM
OAG: Alma Duncan

💬 Getting the Gig: Recruiter Roundtable
1:00 PM
NAC: Canada Room

📽️ Short Film Competition 1
1:00 PM
ByTowne


🧑‍💻 Drawing and Painting in Harmony (Students)
2:00 PM
OAG: 2201 @ LabO


💬 Superhero Work: Bringing Preschoolers into the Animated Batman Universe
2:30 PM
NAC: Canada Room

📖 Book Signing: Mad Eyes Misfits: Writings on Indie Animation by Chris Robinson
2:30 PM
NAC: Studio Foyer


📽️ Short Film Competition 2
3:00 PM
ByTowne


📖 Book Signing: The Corners are Glowing: Selected Writings from the OIAF
3:30 PM
NAC: Studio Foyer

📖 Book Signing: Just Pilar – Capturing the Moon… On Memory, Meaning, and How Not To Annoy Animators
3:30 PM
NAC: Studio Foyer


💬 A Conversation with Scott Clark of Walt Disney Animation Studios, Vancouver
4:00 PM
NAC: Canada Room


📽️ Short Film Competition 3
5:00 PM
ByTowne

📖 Book Signing: Pillowy by Dave Cooper
5:00 PM
NAC: Studio Foyer


💬 Behind-the-Scenes of The Boys Presents: Diabolical
5:30 PM
NAC: Canada Room


🎉 Pique
6:00 PM
Arts Court: Club SAW


📽️ Dozens of Norths
7:00 PM
ByTowne


🏆 Awards Ceremony 🔒
7:30 PM
NAC: Canada Room


🎉 NightOwl / Pique
9:00 PM
OAG + Arts Court

📽️ Unicorn Wars
9:15 PM
ByTowne

 

Sunday, September 25

📽️ Animation for Young Audiences, Ages 3+
9:30 AM
OAG: Alma Duncan

💬 Meet the Filmmakers: Short Film Competition 5
9:30 AM
Arts Court: Club SAW


💬 A Look at the New DGC Agreement and What it Means for You 🔒
10:45 AM
Arts Court: Club SAW


📽️ VR @ OIAF
11:00 AM- 7:00 PM
Arts Court: ODD Box, Studio B

📽️ Barber Westchester
11:00 AM
ByTowne

📽️ World Student Panorama
11:00 AM
Arts Court: Theatre

📽️ Canadian Student Competition
11:00 AM
OAG: Alma Duncan


💬 Mental Health and Wellness for Filmmakers 🔒
11:45 AM
Arts Court: Club SAW


📽️ Animation for Young Audiences, Ages 7+
1:00 PM
OAG: Alma Duncan

📽️ Short Film Competition 4
1:00 PM
ByTowne

📽️ Contemporary Chilean Animation
1:00 PM
Arts Court: Theatre


📽️ Short Film Competition 5
3:00 PM
ByTowne

📽️ Theodore Ushev: Unseen Connections
3:00 PM
Arts Court: Theatre


📽️ The Island
5:00 PM
ByTowne


📽️ Best of OIAF 22
7:00 PM
ByTowne

🎉 Closing Night Party 🔒
7:00 PM
Arts Court: Studio


📽️ Best of OIAF 22
9:15 PM
ByTowne