2019 Selections
Selections This year, the Ottawa International Animation Festival received a total of 2424 entries from 93 different countries. Of those, 89 short films, including VR and Animated Series, and 6 feature films were chosen for competition. In addition, 21 films were selected in the Canadian Student Competition and 66 panorama films were chosen to represent the efforts of the Canadian, international, and student communities.
Title Director(s) Company/School Nationality Category
4:3 Ross HoggUK F - Virtual Reality
Le Tigre sans rayures (A Tiger with No Stripes) Raul ‘Robin’ Morales ReyesFolimage, Nadasdy Film France & Switzerland E - Shorts for Preschool
Accused #2: Walter Sisulu Nicolas Champeaux, Gilles Porte & Oerd van CuijlenbordLa Générale de ProductionFrance F - Virtual Reality
Acid Rain Tomek PopakulPoland B - Narrative
Adorable Cheng-Hsu ChungRoyal College of ArtUK & TaiwanWorld Student Panorama
Airship of Unknown Direction Alexandra GalitskovaRussia E - Shorts for 6-12
Alfred Fauchet, à droite, à gauche (Alfred Fauchet, Here and There) Mathieu GeorisAtelier de production de la CambreBelgium C - Student
Anderson Arantxa Chavarri, Deepanu Sumbriya, Shaena Trotman, Adrian Abbruzzino, Aidana Nessipbekova, James Lin, Kai Lin Sem, Taylor Jambrich, Tristan Fairclough & Troy YinSheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
Another Dream Tamara ShogaoluAdo Ato Pictures Netherlands & Egypt, USA  F - Virtual Reality
Away Gints ZilbalodisBilibabaLatvia A - Feature
Baby Baby Aggelos Papantoniou & Nikhil MarkaleGibbon AnimationAustralia B - Narrative
Beatbox Anima Mundi 2019 Janet PerlmanHulascope Studio Inc.CanadaCanadian Panorama
Bee and PuppyCat: Lazy in Space 'Little Fingers' Natasha Allegri, Hideaki Oba, Hans Tseng, Efrain Farias & Joji ShimuraFrederator StudiosUSA & Japan G - Animated Series
Big Mouth 'The Planned Parenthood Show' Bryan FrancisTitmouse, Inc.USA G - Animated Series
Blieschow Christoph SarowFilmakademie Baden-Württemberg GmbHGermany C - Student
Bramalea Anda ChitescuSeneca CollegeCanadaCanadian Student Competition
Caracol Cruzando Pamela ChavezLatino Public BroadcastingUSA & Costa Rica E - Shorts for 6-12
Kaijû no kodomo (Children of the Sea) Ayumu WatanabeStudio 4CJapan A - Feature
Creepy Pasta Salad Lauren OrmeWinding Snake ProductionsUK & CardiffWorld Panorama
Daylight Amir B JahanbinUSA D - Commissioned
Deady Freddy Alicia EisenCanadaCanadian Panorama
Desire on the Surface of the Skin Sunny StanilaCanadaCanadian Panorama
Disco Still Sucks Alexanne DesrosiersMel Hoppenheim school of cinema-Concordia UniversityCanadaCanadian Student Competition
Dolphin Poem Julian GlanderUSAWorld Panorama
Don't Know What Thomas RenoldnerThomas RenoldnerAustria B - Non-Narrative
Dream Cream Noam SussmanEstonian Academy of ArtsEstonia & CanadaCanadian Panorama
Duet Jeanette FantoneCalifornia Institute of the ArtsUSA C - Student
Edge Steven SubotnickUSAWorld Panorama
Entropia Flóra Anna BudaHungary C - Student
Erodium Thunk Winston HackingCanada B - Non-Narrative
Étude pour automates cellulaires no 2 (Étude for Cellular Automata No. 2) Guillaume Pelletier-AugerCanadaCanadian Panorama
Finding Uranus Ivan LiEmily Carr University of Art and Design Canada & Hong Kong C - Student
Finding Uranus Ivan LiEmily Carr University of Art and DesignCanada & Hong KongCanadian Student Competition
Premiers Contacts (First Contact) Vaiana GauthierLa PoudrièreFranceWorld Student Panorama
Flut (Flood) Malte SteinGermany B - Narrative
Fuwa Fuwa Hour 'PuiPui & MuuMuu Itsumo Issyo' (Fluffy Hour 'PuiPui & MuuMuu Always Together') HIROYUKI MizoguchiNHK ENTERPRISES, INC. Animation Global Business HeadquartersJapan E - Shorts for Preschool
Forest Kelsey Boncato & Daniel OldhamUSA F - Virtual Reality
Forglemmegei (Forget-me-not) Katarina LundquistThe Animation WorkshopDenmark C - Student
Quatre histoires migrantes (Four Migrant Stories) Agathe Bray-BourretCanada & FranceCanadian Panorama
Fridge Eugene KolbUSA B - Narrative
Giant Bear Neil Christopher & Daniel GiesCanadaCanadian Panorama
Girl in the Hallway Valerie BarnhartCanada B - Narrative
Dobroe serdtse (Good Heart) Evgeniya JirkovaSoyuzmultfilm iflm studioRussia E - Shorts for 6-12
Good Intentions Anna MantzarisRoyal College of ArtUKWorld Student Panorama
Gravedad Matisse GonzalezFilmakademie Baden-Württemberg GmbHGermany C - Student
Gunno Simeon Kondev & Felipe Di Poi TamargoUSA D - Commissioned
Gymnasia Chris Lavis & Maciek Szczerbowski Clyde Henry Productions; Felix & Paul Studios; NFBCanada F - Virtual Reality
Harley-Davidson '115th Anniversary' Jake FriedUSA D - Commissioned
HBO Backstories 'Barry' Christy Karacas & Simon WilchesTitmouse, Inc.USA G - Animated Series
Herman Brown Is Feeling Down Dan Castro & Kenneth C M YoungRoyal College of ArtUK C - Student
Hey Duggee 'The Tooth Brushing Badge' Grant Orchard & Sander JonesSTUDIO AKAUK E - Shorts for Preschool
J'ai Hiberné toute l'année (I hibernated all year ) adele vendettemel hoppenheim school of cinemaCanadaCanadian Student Competition
J'ai perdu mon corps (I Lost My Body) Jérémy ClapinXilam AnimationFrance A - Feature
I Never Picked Cotton Hanna Adams, Cole Bacani, Max Edmeier, Dariel Filomeno, Alexandra Gottlieb, Namquyen Le, Yolanda Morgan, Victoria Perez, Benjamin Ragasa, Josie Stocks, John Stover & Jinghan TianUniversity of Southern California (USC)USAWorld Student Panorama
I Want a Sun in My Pocket Laui LaessaVancouver Film SchoolCanada & Costa RicaCanadian Student Competition
I'm Not A Robot Sean BuckelewB&B PicturesUSA B - Narrative
I'm Not Scared of the Crocodile Marc Riba & Anna SolanasI+G Stop MotionSpain E - Shorts for Preschool
Temps de glace (Ice Time ) Rachel SamsonMel Hoppenheim School of CinemaCanadaCanadian Student Competition
Sur un seuil (In Between) Marie-Josée ArchambaultConcordia UniversityCanadaCanadian Student Competition
In Passing Esther CheungSheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
Intersectional Biopolitics of Sizzurp Eli AyresUSCUSAWorld Student Panorama
Invaders From Above Dano Johnson & Kevin MaherCollection Agency FilmsUSAWorld Panorama
Iota Maelle AndreThe Mel Hoppenheim School of CinemaCanadaCanadian Student Competition
ISAN 'Catgot' Tsz Wing HoSchool of Creative Media, City University of Hong KongHong KongWorld Student Panorama
Ca mouille ! (It's wet !) Alexis Godard & Nan HUANGEMCA (school)France C - Student
I_I_I Brandon BlommaertCanadaCanadian Panorama
Juana Molina 'Paraguaya Punk' Dante ZaballaArgentina D - Commissioned
Kids Michael FreiPlayables Switzerland B - Non-Narrative
Kinky Kitchen Bea HöllerFilmakademie Baden-Württemberg GmbHGermany D - Commissioned
Knife Hanging From A Tree JiHee NamCalifornia Institute of the ArtsUSAWorld Student Panorama
Laila Sady Johnson Wasn't Beaten by No Train Jenna MarksCanadaCanadian Panorama
Ostatnia wieczerza (Last supper) Piotr DumalaFUMI StudioPoland B - Narrative
Limbo Farid YahaghiCanadaCanadian Panorama
Linzer Lust (Linz Delight) Maya YoneshoAustria & Japan B - Non-Narrative
Looney Tunes Cartoons 'Curse of the Monkey Bird' Pete BrowngardtWarner Bros. AnimationUSA E - Shorts for 6-12
Mac DeMarco 'Here Comes The Cowboy' Cole KushCanadaCanadian Panorama
March of the Thinking Machines Adi GelbartGermanyWorld Panorama
L'extraordinaire voyage de Marona (Marona's Fantastic Tale) Anca DamianAparte Film, Minds Meet, Sacrebleu ProductionsFrance & Romania, Belgium A - Feature
Matches Géza M. Tóth KEDD Animation StudioHungary E - Shorts for 6-12
Me Too 'Daniela' Natalie LabarreHornetUSAWorld Panorama
Mémorable (Memorable) Bruno ColletVivement Lundi !France B - Narrative
Movements Dahee JeongSouth Korea B - Narrative
MOWB Kazuki YuharaTama Art UniversityJapan F - Virtual Reality
Lidérc úr (Mr. Mare) Luca TóthBoddah, SacrebleuHungary & France B - Narrative
My Best Friend 'Ends' Ainslie Henderson & Will AndersonUK D - Commissioned
My Best Friend 'Explodes' Ainslie Henderson & Will AndersonUK D - Commissioned
My Best Friend 'Rewinds' Ainslie Henderson & Will AndersonUK D - Commissioned
Nest Sonja Rohleder & Jens HeulerGermany E - Shorts for Preschool
Sans objets (No Objects) Moïa Jobin-ParéNational Film Board of CanadaCanada B - Non-Narrative
Now 2 Kevin EskewCalArtsUSA C - Student
Orpheus Priit TenderEesti JoonisfilmEstonia B - Narrative
On-Gaku (Our Sound) kenji iwaisawaJapan A - Feature
Pinch Diego MacleanCanada B - Narrative
Portrait en pied de Suzanne (Based on a novel by Roland Topor) (Portrait of Suzanne) Izabela PlucinskaClay Traces, Films de Force Majeure, Foundation Las SztukiPoland & Germany, FranceWorld Panorama
Post Lukas ConwayMel Hoppenheim School of CinemaCanadaCanadian Student Competition
Pourritude Jesse SanterreMel Hoppenheim School of CinemaCanadaCanadian Student Competition
Puppy Love I-Wen ChenTaipei National University of the Arts, Chi-Sui WangTaiwanWorld Student Panorama
Quiet Sonja RohlederGermanyWorld Panorama
Deszcz (Rain) Piotr MilczarekFUMI StudioPoland B - Narrative
Ravines Guillaume Pelletier-AugerCanada B - Non-Narrative
Robot Chicken 'Hi.' Tom SheppardStoopid Buddy StoodiosUSA G - Animated Series
Rubble Bucket 'Annihilation Song' Amanda BonaiutoUSA D - Commissioned
Scudo Ceruleo William RochiraRoyal College of ArtItaly & UKWorld Student Panorama
Selfies Claudius GentinettagentinettafilmSwitzerlandWorld Panorama
Shalva (Tranquility) Danna WindsorCalifornia Institute of the ArtsUSA & IsraelWorld Student Panorama
Shannon Amen Chris DaintyNational Film Board of CanadaCanada B - Narrative
Slug Life Sophie GateUK B - Narrative
SMITE! Tyler NardoneSheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
Something Else Élodie RoyConcordia UniversityCanadaCanadian Student Competition
Sonolumin Diana ReichenbachSONOLUMIN Films, LLCUSA B - Non-Narrative
Sounds Good Sander JoonEstonian Academy of ArtsEstoniaWorld Student Panorama
Stuffed Élise Simoulin, Édouard Heutte, Clotilde Bonnotte, Anna Komaromi, Marisa Di Vora Peixoto & Helena BastioniSupinfocom RubikaFrance E - Shorts for 6-12
Sufjan Stevens 'The Hidden River of My Life' Kate WoodwardEmily Carr University of Art + DesignCanadaCanadian Student Competition
Summer Camp Island 'Radio Silence' Julia PottUSA G - Animated Series
Sweet Sweat Jung Hyun KimEstonian Academy of ArtsEstoniaWorld Student Panorama
Sweetie O's Tobias RudVancouver Film SchoolCanada & DenmarkCanadian Student Competition
TAAFI 2019 Joel Mackenzie & Spencer MorelandCanadaCanadian Panorama
Takoyaki Story Sawako KabukiJapan D - Commissioned
Tango tesknot (Tango of Longing) Marta SzymanskaLodz Film SchoolPolandWorld Student Panorama
Teofrastus Sergei KibusOÜ NukufilmEstonia E - Shorts for 6-12
The Bathers Sonia BeckwithOCAD UniversityCanadaCanadian Student Competition
The Beatles 'Glass Onion' Alasdair Brotherston & Jock MooneyTrunk AnimationUK D - Commissioned
The Cycle of Life Justin TomchukCanadaCanadian Panorama
The Day You Were Born Richard O'ConnorAce & Son Moving Picture Co., LLCUSA D - Commissioned
The Fish PES .PES FilmUSA D - Commissioned
The Flood Is Coming Gabriel BöhmerUK & SwitzerlandWorld Panorama
The Flounder Elizabeth HobbsAnimate ProjectsUK & Austria B - Narrative
The Fox & The Pigeon Michelle Chua, Aileen Dewhurst, Sharon Gabriella, Viktor Ivanovski, Sang Lee, Tyler Pacana, SiKyung Kevin Sung, Morgan Thompson, Steven Wang, Matt Walton & Chelsea van TolSheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
The Good Fight Short 'Troll Farm' Steve AngelHead Gear AnimationCanada D - Commissioned
Poustet draka (The Kite) Martin SmatanaBFILM, FAMU, CeTaCzech Republic & Slovakia, Poland E - Shorts for 6-12
The Levers Boyoung KimMotion KSouth Korea B - Narrative
Physique de la tristesse (The Physics of Sorrow ) Theodore UshevNational Film Board of CanadaCanada B - Narrative
The Six Xi Chen & Xu AnChina B - Narrative
Les hirondelles de Kaboul (The Swallows of Kabul) Zabou Breitman & Eléa Gobbé-MevellecLes ArmateursFrance & Luxembourg, Switzerland A - Feature
This is a Fish Film Michael BohnenstinglGermany C - Student
Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves Chintis LUNDGRENChintis & Adriatic Animation & Miyu ProductionsEstonia & Croatia, France B - Narrative
Tricky Women 2019 Trailer Marta PajekTricky Women/Tricky Realities FestivalPoland D - Commissioned
True and The Rainbow Kingdom 'The Living Sea' Jamie WhitneyGuru StudioCanada E - Shorts for Preschool
Tux and Fanny Albert BirneyUSA A - Feature
TV Richard ReevesCanadaCanadian Panorama
Oncle Thomas – La comptabilité des jours (Uncle Thomas: Accounting for the Days) Regina PessoaCiclope Filmes, National Film Board of Canada, Les ArmateursPortugal & Canada, FranceCanadian Panorama
Under Covers Michaela OlsenMighty OakUSAWorld Panorama
Sous la Canopée (Under the Canopy) Bastien DupriezTCHACKFrance B - Non-Narrative
Untitled (Starry Bodies) Ryan Benjamin LeeCalifornia Institute of the ArtsSingapore & United StatesWorld Student Panorama
Ursa Minor Yearin LeeRoyal College of ArtUKWorld Student Panorama
Wash Day Jaida SalmonSheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
Wawatay Neil Affleck & Morgan KagesheongaiSeneca CollegeCanadaCanadian Panorama
WC Joey DesjardinsUniversité du Québec à MontréalCanadaCanadian Student Competition
We Are Future Shock Zohar DvirRoyal College of ArtUKWorld Student Panorama
Bienvenue à Banoni City (Welcome to Banoni CIty) Angelin PaulDevelopment Media InternationalCôte d'Ivoire (Ivory Coast) & France, United Kingdom G - Animated Series
What's My Superpower? Justin HeymansTaqqut ProductionsCanada & ON E - Shorts for Preschool
WildAid 'Hankograph' Koji YamamuraYAMAMURA ANIMATION, GREY, TYO MONSTER DINERJapan D - Commissioned
Hurlevent (Windshriek) Frédéric Doazan12fps.netFrance B - Non-Narrative
Wolfrid's Wish Anna RyzhkovaSheridan CollegeCanadaCanadian Student Competition
Wong Ping’s Fables 2 Ping WongHong KongWorld Panorama
Wunderkammer Jennifer LintonPapercut PicturesCanada & ONCanadian Panorama